> Podopieczni > m > Mocio Marta Zofia M/123

zdjęcie przedstawia dziewczynkę uśmiechniętą

Miejsce zamieszkania: województwo zachodniopomorskie, Szczecin

MARTA MOCIO

Marta urodziła się w grudniu 2014 roku. Jeszcze zanim przyszła na świat była obserwowana przez szereg specjalistów. Nie zmieniło się to do dziś. Pozostaje pod czujną opieką poradni nefrologicznej, neurologicznej, urologicznej, endokrynologicznej i genetycznej. I to właśnie dzięki poradni genetycznej zdiagnozowano u Marty znaczną delecję w obrębie genu 3p26 oraz duplikację w obrębie genu 2q36, które to wady są najprawdopodobniejszymi przyczynami jej kłopotów ze zdrowiem i problemów związanych z rozwojem.

Hipercalciuria i hipercalcemia, wysoki refluks moczowy, niedoczynność tarczycy, obniżone napięcie mięśniowe, koślawość stóp – to w tej chwili główne dolegliwości Marty.

Nie pozostają one niestety bez wpływu na jej rozwój. Marta wciąż jednak nie chodzi samodzielnie. Jest pionizowana przy użyciu ortez i w nich też uczy się stawiać pierwsze kroki. Kolejnym polem, które wymaga szczególnej uwagi jest kwestia mowy i bardziej ogólnie rozwoju psychoruchowego. Na szczęście dzięki wytężonej pracy logopedy, fizjoterapeutów, psychologa, muzykoterapeuty i pedagogów oraz samej dzielnej Marty możemy się cieszyć wciąż kolejnymi, małymi sukcesami. Takim sukcesem jest każda nowa sylaba, każdy nowy gest (Makaton), każdy dotyk czegoś nieznanego (włochaty dywan, kasza, kisiel), który pomaga poradzić sobie z nadwrażliwością dotykową.

Marta szczególnie uwielbia zajęcia muzyczne – bębenki, dzwoneczki i pianino nie mają przed nią tajemnic 🙂 Lubi książki, zwłaszcza wiersze, dzikie tańce u mamy na rękach, wyprawy na plac zabaw z tatą, trzaskanie drzwiami i bujanie w kocu.

Pomimo swoich dolegliwośći, Marta jest pogodną i uśmiechniętą dziewczynką.

Cel szczegółowy: Mocio Marta Zofia M/123

W tytule przelewu wpisać należy: Darowizna dla Mocio Marta Zofia M/123