> Aktualności > Czy wiesz, jak prawidłowo i bezpiecznie stosować leki?

Czy wiesz, jak prawidłowo i bezpiecznie stosować leki?

Zdjęcie przedstawia dużo różnych tabletek i kapsułek

PODSTAWOWE ZASADY PRZYJMOWANIA LEKÓW

1. Przyjmujemy leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

2. Przechowujemy leki w oryginalnym opakowaniu wraz z ulotką.

3. Nie ucinamy blisterów* (umieszczona jest na nich data ważności, seria).

4. Pozostawiamy środek pochłaniający wilgoć.

5. Zapewniamy odpowiednią temperaturę (jeżeli jest np. zalecenie trzymania w lodówce).

  • Nie mieszamy różnych leków w jednym opakowaniu.
  • Koniecznie trzeba leki popijać zwykłą przegotowaną wodą (nie mineralną, nie herbatą)
  • Trzeba zwrócić uwagę, czy zalecone jest zażycie leku przed czy po posiłku. Ma to duże znaczenie, ponieważ składniki diety mogą wpływać na przyswajanie leków. Przykład:

OWOCE CYTRUSOWE – grapefruit, pompelo, pomarańcza, limetka oraz soki z tych owoców (zawierających flawonoidy i fumarokumaryny) blokują działanie pewnych enzymów trawiennych, co powoduje, że lek jest nieprawidłowo metabolizowany, a nadmiar substancji w krwioobiegu wzrasta, co może prowadzić do poważnego zatrucia. Uniknięcie tej interakcji wymaga co najmniej 4-godzinnego odstępu pomiędzy spożyciem grapeifruta a zażyciem leku.

PRODUKTY MLECZNE – przyjmowanie lekarstw razem z mlekiem lub jego przetworami prowadzi do powstania soli wapnia, co powoduje zmniejszone wchłanianie, zmniejszenie stężenia leku we krwi (nawet do 50%) i w konsekwencji brak poprawy klinicznej. W ciągu 2 godzin po przyjęciu leku nie należy spożywać pokarmu zwłaszcza bogatego w wapń (mleko, produkty mleczne) oraz witamin zawierających wapń. To antybiotyki z grupy tetracyklin, fluorochinolony, preparaty żelaza, leki na osteoporozę.

TŁUSZCZE – zawarte w posiłku wpływają na zwiększone wchłanianie leków o dużej lipofilności.

  • Bezwzględnie należy przyjmować antybiotyk do końca opakowania, nawet jeśli odczuwamy poprawę po krótszym czasie (chyba że jest inne zalecenie lekarza). Ważne jest, aby przy stosowaniu antybiotyków uzupełniać florę bakteryjną jelit, czyli stosować probiotyk.
  • Nie wolno kumulować jednej substancji pod różnymi nazwami. Dobrym przykładem jest paracetamol, który występuje pod wieloma nazwami i niestety, jak nie pomaga Apap, bierzemy Panadol, Antidol, Etopirynę. W sumie tym sposobem zażywamy toksyczną dawkę paracetamolu.
  • W przypadku wysokiej temperatury trzeba zamieniać leki przeciwgorączkowe (jeśli nie ma przeciwwskazań) co 4-6 godzin naprzemiennie: paracetamol, pyralginę, ibuprofen czy polopirynę. Nie kumulować jednej substancji.
  • W przypadku leków przeciwprzeziębieniowych też jest dużo o takim samym lub podobnym składzie, a różych nazwach, np Gripex-Coldrex; Polopiryna C-Aspiryna C. Trzeba pilnować, aby nie kumulować ilości tej samej substancji.
  • Ważną rzeczą przy stosowaniu leków na kaszel jest określenie, jaki rodzaj kaszlu chcemy leczyć:

– kaszel mokry (z wydzieliną, słychać, że coś się odrywa) – stosuje się środki wykrztuśne, można przyjąć maksymalnie 5 godz. przed snem (leki te prowokują odkasływanie, żeby pozbyć sie wydzieliny), a nocą lepiej odpocząć, nawet wziąć środek przeciwkaszlowy

– kaszel suchy (bez wydzieliny, jak z zakrztuszenia) – stosuje sie środki hamujące odruch kaszlu.

  1. Krople do nosa – nie stosować dłużej niż 5 dni, ponieważ wysuszają, niszczą śluzówkę i uzależniają.

Bardzo ważne: z preparatów dostępnych bez recepty zażywać tylko takie, które mają status leków, nie suplementów diety lub środków spożywczych.

*blister – opakowanie składające się zwykle z warstwy spodniej (na przykład kartonu lub folii, często aluminiowej) i sztywnego, przezroczystego tworzywa sztucznego. Tworzywo to jest tak wyprofilowane, aby widać było produkt umieszczony między tymi warstwami. Typowe zastosowania: opakowania tabletek.