> Podopieczni > r > Rogala Tomasz R/94

Fundacja Złotowianka- podopieczny

Miejsce zamieszkania: województwo małopolskie, Kraków
29.06.2016

Tomek urodził się w 2016 roku. Urodził się przedwcześnie z licznymi problemami: niewydolność oddechowa, niedoczynność tarczycy, choroba genetyczna-zespół Albrighta, duże opóźnienie psychoruchowe.
Do tego w 6 mieś. życia Tomek musiał walczyć o życie po zadławieniu co spowodowało duże niedotlenienie. Tomek ma również założoną rurkę tracheostomijną oraz gastrostomię do karmienia.
Wszystkie choroby i przebyte problemy za skutkowały znacznym uszkodzeniem centralnego układu nerwowego u Tomka.
Chłopiec obecnie cierpi na „ upośledzenie umysłowe głębokie oraz czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce”, padaczkę objawową i zespoły padaczkowe. Chłopiec nie ma kontroli nad swoim ciałem, nie siedzi, nie trzyma głowy.
Każdy dzień to dla Tomka walka o uśmiech. Dzięki codziennej rehabilitacji, zajęciom z terapii widzenia i neurologopedą rozwój Tomka nie cofa się, a nawet są małe sukcesy np. radosny uśmiech, czy delikatny samodzielny obrót głowy za dźwiękiem.
Tomek potrzebuje wsparcia ludzi o dobrych sercach, by skompletować sprzęt rehabilitacyjny (siedzisko, pionizator), które pozwolą na sprawniejsze funkcjonowanie, oraz fundusze na rehabilitację i leczenie.