Żelek Kamila Ż/1
Miejsce zamieszkania: województwo wielkopolskie, Krostkowo
Data urodzenia: 28.03.1991
Kiedy choruje dziecko, nagle uświadamiasz sobie, że te problemy, które kiedyś wydawały się ważne, nagle przestają istnieć. Wszystko zaczyna kręcić się wokół jednego, wokół ratowania zdrowia Twojego dziecka. I tak już pozostaje – choć dziecko staje się młodą kobietą, dla rodzica nadal pozostaje dzieckiem, o którego szczęście trzeba walczyć dopóty, dopóki starcza sił.
Kamila urodziła się o czasie, po 9 miesiącach książkowej ciąży, odbył się książkowy poród zakończony 10 punktami w skali Apgar. Byłam dumna z mojej córki, z siebie i wypatrywałam na szpitalnym korytarzu lekarza, który wreszcie oznajmi: wracacie do domu.
Pierwsze tygodnie naszego wspólnego życia z Kamilą przypominały sielankę: radość z bycia razem przeplatana codziennymi obowiązkami, karmieniem, pielęgnacją Kamili. Czas mijał, a wraz z nim miejsce radości zastępował niepokój. Niby wszystko było dobrze, ale nie do końca. Kamila nie rozwijała się tak jak inne dzieci. Nie było pierwszych słów, pierwszych kroków. Krocząc od drzwi jednego gabinetu lekarskiego do kolejnych, trafiliśmy do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam poczułam, że los z nas zakpił, że cały nasz poukładany świat to pozory. Po wykonaniu szeregu badań, które wskazać miały źródło zaburzeń w rozwoju Kamili dowiedzieliśmy się, że mózg naszej córki jest nieodwracalnie uszkodzony. Nie ustalono przyczyny tego stanu – zamiast szukać pomocy pośród lekarzy specjalistów, usłyszeliśmy, że jedyne co nam pozostało to szukać pomocy rehabilitantów.
Dzisiaj Kamila jest dorosłą kobietą, choć jej stan zdrowia, wygląd czy zachowania sugerują raczej, że pozostała dzieckiem… Stwierdzone u niej porażenie czterokończynowe i upośledzenie umysłowe doprowadziły do znacznych i trwałych zaburzeń w jej rozwoju. Kamila nie mówi, wydaje dźwięki, które my jako rodzina potrafimy dopasować do jej potrzeb, które stara się sygnalizować. Nie wiemy, na ile nasza córka rozumie otaczający ją świat, jednak wiemy doskonale, kiedy jest szczęśliwa.
Jej szczęście ma 3 koła. Niedawno w Ośrodku Rehabilitacji Zabajka 2 w Złotowie, do którego uczęszcza Kamila, natknęliśmy się na rowery do RaceRunning. Nie wierzyłam, nikt nie wierzył, że Kamila będzie w stanie biegać, świadomie kontrolować swój ruch, że znajdzie się coś, co ją zainteresuje, stanie się jej pasją. Już pierwsze próby, pierwsze kroki, choć nieporadne, pokazały nam, że mobileRy jak nic wcześniej są dla Kamili źródłem radości, satysfakcji. Zaczęliśmy regularnie korzystać z tej formy rehabilitacji. Od kiedy korzystamy regularnie z mobileRów zauważamy, że Kamila bardzo się zmieniła. Zaczęła różnicować swoje reakcje na najbliższe osoby, choć nie mówi zaczęła precyzyjniej sygnalizować to, czego potrzebuje, a przede wszystkim odzyskała chęć i zapał do ćwiczeń. Dla mnie, dla matki to ogromna szansa, by uszczęśliwić dziecko, a jednocześnie je rehabilitować. Dla Kamili to coś więcej. Ze względu na swoją chorobę ma tak niewiele możliwości korzystania z uciech, które nam, zdrowym, przychodzą tak łatwo, są tak oczywiste, tak dostępne. Kamila ma niewiele marzeń, a może po prostu nie ma możliwości, by nam o nich powiedzieć. Wiem jednak, że posiadanie takiego roweru to teraz jej cel. Nie zna się na zegarku, nie potrafi liczyć, nigdy nie powie „mamo”, jednak wie, że kiedy przekraczamy bramę Zabajki 2, na końcu tej drogi czeka na nią jej upragniony rower. Widzę wtedy jak jej ciało pręży się z radości, jak twarz zmienia wyraz, jak radość maluje się na jej twarzy szerokim uśmiechem. I to mi wystarcza, by wiedzieć, że zrobię wszystko, by Kamila mogła codziennie ćwiczyć na własnym rowerze.
Możesz przekazać 1,5% podatku w zeznaniu podatkowym PIT wpisując:
Numer KRS: 0000308316
Cel szczegółowy: Żelek Kamila Ż/1
Bądź przekazać darowiznę w dowolnej kwocie, dokonując przelewu na poniższe dane:
Fundacja Złotowianka
Nieznanego Żołnierza 9
77-400 Złotów
25 8944 0003 0002 7430 2000 0010
W tytule przelewu wpisać należy: Darowizna dla Żelek Kamila Ż/1