> Podopieczni > ż > Żołdowicz Piotr Ż/13

Fundacja Złotowianka- podopieczny

Miejsce zamieszkania: województwo kujawsko-pomorskie, Koronowo
22.03.1995

Mam na imię Piotr, od urodzenia choruję na Dystrofię Mięśniową typu Duchenne’a (DMD). Więc tak. Dystrofię wykryto u mnie po urodzeniu, niestety ta choroba
pojawia się u chłopców raz na 35 tysięcy urodzeń. W moim przypadku jak i w przypadku mojego brata wyniku mutacji genu DMD dochodzi do zaniku dystrofiny czyli białka odpowiedzialnego za
prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Dystrofia Duchenne’a jest chorobą genetyczną sprzężoną z płcią (chromosomem X) a uszkodzony gen przekazuje synowi matka nosicielka.
Wraz z postępem choroby zacząłem szybko się męczyć miałem problemy z poruszaniem się bieganiem do tego bardzo często przewracałem się, a przy wstawaniu miałem tzw. objaw Gowersa
który polegał na tym że chcąc pomóc sobie w trakcie wstawania, podpierałem się o części własnego ciała.
Niestety, w wieku 9 lat pewnego dnia przestałem chodzić i zacząłem korzystać z wózka, następnie pojawiły się przykurcze w stawach skolioza i spory zanik mięśni.
Na dzień dzisiejszy w wyniku skoliozy i zniekształconej klatki piersiowej oddycham za pomocą respiratora, jak również jestem przykuty do łóżka prawie 24 godziny na dobę.