> Podopieczni > k > Knopczyk Wiktoria K/196

Knopczyk Wiktoria K/196

Zdjęcie przedstawia dziewczynkę w białej bluzce

Miejsce zamieszkania: województwo wielkopolskie, Ryczywół

Data urodzenia: 28.11.2004

Mam na imię Wiktoria. Choć na pozór wyglądam na „zdrową” tak naprawdę nie jest. Marzę, żeby w pełni cieszyć się życiem, choć wiem, że nigdy nie będzie to możliwe!?.

Podczas porodu Wiktoria była niedotleniona. Dodatkowo doszło do niewydolności oddechowej, wewnątrzmacicznego zapalenia płuc, przetrwałego krążenia płodowego, niedokrwistości i żółtaczki. Dwa dni później trafiła do Kliniki Neonatologii AM w Poznaniu. Los był dla Wiktorii wyjątkowo niełaskawy i obdarzył ją ogromnym ciężarem, jakby sprawdzając, ile ta mała dziewczynka potrafi znieść. Przez tydzień jej życie wisiało na włosku.
Nieustającym następstwem tych zdarzeń jest astma oskrzelowa i jej objawy:
-napady duszności połączone z uciskiem w klatce piersiowej,
-kaszel,
-świszczący oddech,
-katar sienny,
-szybsze bicie serca,
-osłabienie po wysiłku fizycznym.

W 2014 roku zdiagnozowano u Wiktorii chorobę Perthesa (jałowa martwica głowy kości udowej). To bardzo rzadka choroba, która jak już, to występuje u chłopców. Niestety mimo wielokrotnie zgłaszanych dolegliwości bólowych, lekarze bardzo późno ją rozpoznali. Obecnie w wyniku następstw i przeprowadzonych dwóch operacji Wiktoria nie może w pełni normalnie funkcjonować.

Objawy i następstwa jakie występują  to:
• utykanie
• bolesność w pachwinie
• bólowe ograniczenie odwodzenia, rotacji wewnętrznej i zewnętrznej
• powstanie przykurczu zgięciowego
• podczas zginania biodra wymuszone jest odwiedzenie i rotacja zewnętrzna w stawie biodrowym
• dodatni objaw rolowania – obrona mięśniowa podczas badania rotacji wyprostowanej kończyny
• dysplazja wielonasadowa
• skrócenie kończyny
Na pewno czekają Wiktorię jeszcze minimum dwie operacje, w tym wstawienie endoprotezy stawu biodrowego.

Mimo ciągłych trudności i wielu opuszczonych lekcji stara się być dzielną dziewczyną i się nie poddaje. Zajmuje pierwsze lub drugie miejsce w szkole pod względem nauki. Bierze udział w wielu konkursach. Ćwiczy grę na K-boardzie. Uwielbia pływać i uczestniczyć w hipoterapii. Marzy by zostać lekarzem i zobaczyć wiele pięknych miejsc na świecie.

Cel szczegółowy: Knopczyk Wiktoria K/196

W tytule przelewu wpisać należy: Darowizna dla Knopczyk Wiktoria K/196