Serca na nakrętki

Obecnie nie ma możliwości zakupu serc na nakrętki. Być może w przyszłości zostanie ona wznowiona.

Fundacja zachęca wszystkich do przyłączenia się do akcji. – Worki czy kartony z nakrętkami już nie muszą zalegać w Państwa domach. Przynieście je do pojemników, idąc na spacer, do pracy czy na zakupy – zachęca A. Leszczyńska.

Od grudnia 2019 roku Fundacja ustawia metalowe pojemniki w kształcie serca na plastikowe nakrętki. Wszystko zaczęło się od trzech serc ustawionych na terenie Złotowa. Dzisiaj pojemniki z naszym logo spotkacie w wielu innych miejscach na terenie całej Polski.

Aktualnie pozyskujemy nakrętki z 54 serc, które ustawione są w województwie wielkopolskim w powiatach: złotowskim, w którym stoi 29 serc, pilskim – usytuowanych jest 7 serc, czarnkowsko-trzcianeckim i  szamotulskim, w których łącznie ustawione są 4 serca. Z kolei w województwie zachodniopomorskim zobaczycie nasze serca w powiecie wałeckim (8 pojemników), a także myśliborskim (jedno serce). W województwie warmińsko-mazurskim w powiecie elbląskim ustawione są dwa pojemniki, a w województwie kujawsko-pomorskim nakrętki można wrzucać do dwóch serc w powiecie sępoleńskim oraz do jednego pojemnika, który znajduje się w powiecie grudziądzkim. Nakrętki z niektórych spośród wymienionych miejsc są przekazywane Fundacji dzięki życzliwości ludzi, którzy zakupili sami pojemniki i zdecydowali się w ten sposób wesprzeć Podopiecznych Fundacji. Niejednokrotnie sami też opróżniają pojemniki i przechowują nakrętki do momentu ich odbioru przez pracowników Fundacji – za co gorąco dziękujemy pani Alinie z Młynar, pani Annie z Huty Żuławskiej, panu Jarosławowi z Myśliborza, pani Sylwii z Tuczna, panu Damianowi z Dziembowa, państwu Monice i Marcinowi z Czarnkowa, pracownikom Ośrodka Sportu w Czarnkowie, pracownikom Urzędu Gminy w Grucie, pracownikom Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Jastrowiu, państwu Iwonie i Piotrowi z Różewa oraz Fundacji Serce Doliny Warty z Wronek.

Kiedy kosz wypełni się nakrętkami, jest opróżniany, a nakrętki sprzedawane są firmie zajmującej się ich recyklingiem. Od momentu rozpoczęcia zbiórki udało nam się przekazać do recyklingu około jedenastu tysięcy kilogramów nakrętek. Z jednego napełnionego serca uzyskujemy sześć worków nakrętek. Jeden worek waży około 13 kg, co równa się pozyskaniu ok. 78 kg nakrętek z jednego serca. Firma zajmująca się odzyskiem nakrętek skupuje kilogram tego surowca w cenie 1,20 zł. Jedno zapełnione przez Was serce to, po opróżnieniu i sprzedaży nakrętek, około 95 zł, które przeznaczone jest na leczenie i rehabilitację Podopiecznych Fundacji.

Serca są opróżniane z różną częstotliwością, ale wskazać można lokalizację, która zdecydowanie przoduje w tym rankingu – jest nią plac przy Biedronce w Złotowie. To właśnie w tym miejscu najczęściej opróżniamy kosz. Wypełnia się on nawet po dwóch tygodniach od opróżnienia. Średni czas wypełniania się innych pojemników to jednen miesiąc.

W ubiegłym roku nasza Fundacja zawarła umowę ze Związkiem Gmin Krajny w Złotowie, na mocy której ustawionych zostało 12 serc. Dzięki nawiązaniu tej współpracy nakrętki możecie wrzucać w takich lokalizacjach jak: Blękwit, Radawnica, Święta, Kleszczyna, Lipka, Łąkie, Łobżenica, Wiktorówko, Bartoszkowo, Zakrzewo, Stara Wiśniewka i przy Starostwie Powiatowym w Złotowie. Jest to dla nas ogromny powód do radości – Fundacja może prowadzić zbiórkę nakrętek na szerszą skalę, a ZGK dzięki temu układowi realizuje zadania, do których został powołany.

telefon: 519 723 793, 512 977 766

mail: kontakt@fundacjazlotowianka.pl