> Aktualności > Gigantyczne epicentrum dobra w Złotowie

Gigantyczne epicentrum dobra w Złotowie

To była wyjątkowa kolacja. Suma, jaką udało się zebrać Fundacji Złotowianka na budowę Centrum Frame Running, zwala z nóg. To wszystko w jeden wieczór, w Złotowie, dzięki dobrym ludziom z wielkim serduchem

Fundacja działa kilkanaście lat, głównie dzięki mieszkańcom i lokalnym firmom. To oni pomagają i wspierają w różnego rodzaju przedsięwzięciach, które Złotowianka realizuje na rzecz osób z niepełnosprawnościami, osób, które potrzebują pomocy. To dla nich, w ramach podziękowania, od kilku lat organizowana jest Kolacja Charytatywna. Kolacja nie jest organizowana z pieniędzy Fundacji, odbywa się dzięki sponsorom, zaangażowaniu wolontariuszy, życzliwym osobom, które dokładają swoją cegiełkę w postaci wypieku ciast, strojenia sali, przygotowania występów, szyciu kreacji. Nie sposób wszystkich wymienić, tak wielka jest to rzesza osób. Goście zaproszeni na Kolację mają przyjść i dobrze się bawić, a jeśli mają ochotę, mogą wziąć udział w licytacjach i wesprzeć fundację, kupując gadżety, pamiątki, ozdoby. I ta formuła świetnie się sprawdza.

W tym roku nie było inaczej. W gościnnych murach ośrodka Zabajka 2 zjawiło się ponad sto osób. Wszystkich przywitała prezes Fundacji Angelika Leszczyńska, która opowiedziała przybyłym, co Fundacja przez ostatni rok zrobiła. A trochę tego było. Najważniejsza rzecz to budowa Centrum Frame Running przy ulicy Wioślarskiej w Złotowie, która prowadzona jest od połowy 2022 roku. Angelika Leszczyńska przy tej okazji podzieliła się informacją, że dzięki wsparciu byłego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Fundacja otrzymała dotację na to przedsięwzięcie w wysokości 2 milionów złotych.

– Te pieniądze już są na fundacyjnym koncie – mówiła z nieskrywaną satysfakcją. Prezes Fundacji przekazała, że dzięki tym pieniądzom uda się w przyszłym roku zakończyć budowę.

– Miałam okazję spotykać się z wieloma politykami. Przyjeżdżali, pochwalili, że dobrą robotę robimy, poklepali po ramieniu i… ślad po nich ginął. W przypadku Adama Niedzielskiego było inaczej. Przyjechał do nas, spędził dwie godziny, słuchał nas, nie patrzył w komórkę, zadawał pytania. A potem, wyjeżdżając, powiedział tylko, że nas z tym tak nie zostawi. I dotrzymał słowa, za co mu bardzo dziękuję – powiedziała to w stronę obecnego na kolacji Adama Niedzielskiego i towarzyszącego mu Wojciecha Andrusiewicza, byłego rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Podziękowała również Agnieszce Bolek, prezes Fundacji Leroy Merlin, która wspiera cały czas przedsięwzięcie, co chwila podsyłając materiały budowlane. Agnieszka Bolek również była obecna w sobotni wieczór. Lista darczyńców była bardzo długa, niemniej Angelika Leszczyńska podziękowała szczególnie jeszcze czterem osobom: Urszuli Dymek z Warszawy, dla której nie ma rzeczy niemożliwych; Mieczysławowi Jezierskiemu, współwłaścicielowi spółki Jastimpex, który każdą wolną chwilę poświęca, by być na budowie i czuwać, czy wszystko idzie zgodnie z planem; Tomaszowi Dudzie, współwłaścicielowi spółki Sebtom, która nieustannie pomaga fundacji oraz Zbigniewowi Pająkowi, który służy swoją wiedzą i doświadczeniem budowlanym. Podziękowania z ust Katarzyny Klaczyńskiej poleciały również w stronę budowniczych Centrum oraz osób, które nadzorują każdy etap inwestycji. Angelika Leszczyńska podziękowała wszystkim, których nie wymieniła, bo czasu by nie starczyło, a którym jest ogromnie wdzięczna.

Po części informacyjnej rozpoczął się pokaz mody, przygotowany przez Alinę Sztykowską, Sylwię Mróz, Sylwię Jasińską, Helenę Cybulską, Annę Siedlecką i Renatę Nowastowską. Na wybiegu pojawili się członkowie Fundacji, jej przyjaciele. Pokaz to już stały element Kolacji, po każdej sesji obecni na sali mogą licytować to wszystko, co dana modelka czy model miał na sobie. I już pierwsze wywołania pokazały, że tego wieczora będą dziać się cuda. Wystarczy powiedzieć, że rzeczy, w które ubrany był Krzysztof Arciszewski, jedna z kilku osób prezentujących się na wybiegu, zostały sprzedane za 10 tysięcy złotych! A to dopiero była przygrywka do głównych licytacji, w których licytowano m.in. koszulkę z autografem Bartosza Zmarzlika, suknię złotowianki Agnieszki Brewki – Miss Publiczności tegorocznego konkursu Miss Polonia 2023 (pani Agnieszka także zaszczyciła swoją obecnością organizatorów Kolacji) oraz bluzkę i bolerko z pilskiej Creowni.

Licytowano koszulkę Jakuba Błaszczykowskiego, tort Pavlowa, zrobiony specjalnie na tę okazję przez Annę Borowską (wylicytowano go za ponad 20 tysięcy złotych! – każdy z gości mógł się nim poczęstować). Licytowano biżuterię, sprezentowaną na tę okazję przez projektanta biżuterii Marka Żeromskiego, vouchery do ośrodków spa, koszulkę z autografem Marka Niedźwieckiego, plakat z kubkiem, podpisany przez Jerzego Owsiaka, bagażnik rowerowy na hak, podarowany przez firmę Thule, wspaniałą sofę, podarowaną przez Andrzej Chałubka, właściciela firmy Transtex z Zakrzewa. Goście mogli licytować indywidualny trening z wybitnym polskim lekkoatletą, ośmiusetmetrowcem Adamem Kszczotem. Swojego nabywcę znalazł jesienny bukiet z kwiaciarni Lenory Karłowskiej. Na sam koniec, co też jest już tradycją, licytowano reklamę na trójkołowym rowerze biegowym do Frame Runningu. Przypomnijmy, że w pierwszej edycji rower wylicytowała Spółdzielnia Rolnik ze Złotowa, w drugiej Zakład Drzewny Kujan wspólnie ze spółką Jastimpex oraz właścicielami sklepu Grosik Jolantą i Krzysztofem Kulasek.

W tym roku padł jednak prawdziwy rekord. Za kwotę 66 tysięcy reklamę na mobileRze wylicytowali Jolana i Tadeusz Hałasowscy, prowadzący firmę Halspaw z Blękwitu, wspaniale rywalizując w pozytywnym sensie z Olą Przymuszałą i Marianem Sadowskimi, reprezentującymi Zakład Drzewny Kujan. Gdy padło ostatnie wezwanie do przebicia ceny wszyscy goście wstali, bili brawo, odśpiewali „Sto lat” obchodzącemu tego dnia imieniny Tadeuszowi Hałasowskiemu. Angelika Leszczyńska nie mogła ukryć łez wzruszenia, a goście,którzy przybyli do Złotowa wprost mówili, że z taką społecznością jeszcze nigdzie się nie spotkali. Jeszcze wtedy nie wiedzieli, że tego wieczoru z samych tylko licytacji udało się zebrać na potrzeby budowy Centrum ponad 233 tysiące złotych!

W tym miejscu ogromne podziękowania należą się męskiej grupie tancerzy The Men Show z Tarnówki, którą prowadzi Kamila Nowak. Panowie, którzy występują podczas Dnia Kobiet w Tarnówce, ściągając na swój występ rzesze fanek, tym razem wystąpili dla gości Fundacji, wprowadzając publiczność w świetny nastrój. To nie był jedyny artystyczny akcent tego wieczora. Kolację bowiem otworzył występ młodych artystek – Poli Wojtkowiak i Martyny Niedźwieckiej, uczennic ZSE w Złotowie. Słowa podziękowania należą się Markowi Pietrzakowi, który czuwał nad nagłośnieniem i by prezentacja na ekranach telewizorów pojawiała się w odpowiednim czasie. Wielkie dzięki dla Tomasza Olejarczyka i Krzysztofa Pytlika za to, że cały wieczór nagrali i niebawem będzie można zobaczyć video z tego wydarzenia. Fundacja dziękuje Barbarze Walkowiak, szefowej kuchni z ośrodka Zabajka 2 za to, że przygotowała od strony kulinarnej kolację, podobnie jak paniom z Rady Fundacji, które również piekły i gotowały potrawy. Wszystkim dziewczynom z obsługi, zespołowi Fundacji Złotowianka i wielu wielu innym osobom, którzy przyłożyli rękę, by ten dzień zakończył się tak wspaniale.

tekst: Mariusz Leszczyński

foto: Martyna Mościcka

sponsorzy kolacji:
Adam Kszczot
Agnieszka i Szymon Sapeta, Sen&Wino – winnica i ekologiczne domki pod Żywcem
Agnieszka Brewka
Aleksandra Szeremet-Wilczyńska, pracownia Creownia z Piły
Andrzej Chałubek, Zakład Transportowo-Produkcyjny „TRANSTEX”
Angelika i Mariusz Leszczyńscy
Anna Borowska
Anna Karkut, Sklep na górce
artysta plastyk Marek Żeromski, Pracownia Żeromscy
Cydro-Win, Paweł Rudnik
Galeria Małego Prezentu z Piły, Małgorzata Kubera
Grażyna Fertikowska
Grzegorz Białas
Jolanta i Krzysztof Kulasek, sklep Grosik
Katarzyna Gatz, Kwiaciarnia FLORIS w Złotowie
Kwiaciarnia Charbowa, Lenora Karłowska
Michał Wawrzyniak
Monopolowy pod Jeleniem
Nicole Kulesza
Ośrodek Rehabilitacji Zabajka 2 w Złotowie
panie z Rady Fundacji „Złotowianka”
PLL LOT
Przędzalnia Lambrecht z Okonka
Pracownia Szkła i Ceramiki w Kołobrzegu, Mirosława Kawęcka
Studio Sante Uzdrowisko Miejskie w Warszawie
Sylwia Mróz
THULE
Urszula Dymek

Weronika i Rafał Orman, sklep Krafter
Zenon Wiśniewski

Hotel Restauracja Zacisze