> Podopieczni > k > Kryszewska Zofia k/211

Zdjęcie przedstawia ulotkę podopiecznej 1%

Miejsce zamieszkania: województwo kujawsko-pomorskie, Toruń

Data urodzenia: 09.09.2015

Zosia cierpi na zespół Retta. To wyjątkowo podstępna choroba o podłożu neurologicznym, która przez wiele miesięcy nie daje żadnych objawów. W przypadku Zosi wszystko zaczęło się od stwierdzenia obniżenia napięcia mięśniowego i opóźnienia psychoruchowego. W wieku 1,5 roku przeszła regres tracąc zdolność mówienia, celowego użycia rąk oraz wstawania. Od momentu zgłoszenia się do lekarza do czasu postawienia diagnozy minął ponad rok. Wówczas usłyszeliśmy, że naszą malutką córeczkę czeka walka z neurologicznym zaburzeniem rozwoju, które prowadzi do głębokiej niepełnosprawności ruchowej oraz znacznie ogranicza możliwość komunikowania się ze światem.

Zespół Retta to niezwykle rzadka choroba uwarunkowana genetycznie, która dotyka wyłącznie dziewczynek. Na początku rozwijają się one prawidłowo, a pierwsze objawy pojawiają się między 6 a 18 miesiącem życia. Wówczas dzieci tracą wcześniej nabyte umiejętności. Zespół Retta to połączenie autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego, choroby Parkinsona, epilepsji i zaburzeń lękowych, a to wszystko w ciele jednej małej i bezbronnej istoty. Dotknięte nią dziewczynki nazywane są „Milczącymi Aniołami”, ponieważ nie mówią. Choroba na obecną chwilę jest nieuleczalna i skutkuje pogarszającym się stanem zdrowia. W Polsce jest ona zdiagnozowana u około 250 dziewczynek. Zosia oprócz tego, że nie mówi i nie chodzi ma również problemy oddechowe. Nasza córka wymaga codziennej rehabilitacji i wielokierunkowej stymulacji. Odpowiednia terapia może dać jej szansę na częściową poprawę stanu jej zdrowia. Obecnie zbieramy fundusze na zakup urządzenia nf Walker XS umożliwiającego poruszanie się oraz urządzenia do komunikacji za pomocą wzroku PCEye wraz z oprogramowaniem. Zosia jest wrażliwa i delikatna. Kocha życie i bardzo mocno chce komunikować się ze światem.

Zosia należy do Fundacji Złotowianka.

Dla wpłat z 1% KRS: 0000308316

Gdy chcesz wesprzeć Zosię:
Spółdzielczy Bank Ludowy Zakrzewo

W tytule przelewu wpisać należy: darowizna dla Zofia Kryszewska k/211